Haber

AB ekonomisi son çeyrekte resesyona girdi

Avrupa Birliği ekonomisi 2023 yılının son çeyreğinde resesyona girdi. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) Salı günü açıkladığı verilere göre 27 ülkenin Ekim-Aralık 2023’teki ekonomik üretimi bir önceki çeyreğe göre değişmedi. Eurostat, AB ekonomisinde 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,5 büyüme kaydetti.

Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi olan Almanya, AB içindeki büyümeyi yavaşlatmaya devam ediyor. Almanya’da gayri safi yurt içi hasıla dördüncü çeyrekte yüzde 0,3 düştü. Eurostat’ın tahminleri Federal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı rakamlarla da örtüştü.

Masraf nedeniyle turistler de balığa ve ekmeğe yöneldi.

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

Eurostat verilerine göre dördüncü çeyrekte Avrupa ülkeleri arasında en büyük ekonomik daralma İrlanda’da kaydedildi. Geçtiğimiz yılın son üç ayında İrlanda ekonomisi yüzde 0,7 küçülürken, Belçika ve Letonya’daki ekonomik daralma aynı anda yüzde 0,4 oldu. Portekiz ve İspanya’da gayri safi yurtiçi hasıla dördüncü çeyrekte hafif arttı.

İspanya’da ekonomi turizmle büyüdü

Geçtiğimiz yıl İspanya’da gayri safi yurt içi hasıla yıllık bazda yüzde 2,5 arttı. Geçtiğimiz yaz özellikle turizmden ülke ekonomisinin faydalandığı kaydedildi. Portekiz’de 2023’te büyüme yüzde 2,3 oldu. Fransa ekonomisi geçen yıl yüzde 0,9 büyürken, İtalya’da ekonomik büyüme yüzde 0,7 olarak kaydedildi. Almanya’da geçen yıl fiyat etkilerinden arındırılmış gayri safi yurt içi hasıla yüzde 0,3 azalırken, fiyat ve takvim etkilerinden arındırılmış gayri safi yurt içi hasıladaki düşüş ise yüzde 0,1 oldu.

AFP/EC, BÖ

saruhanliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu