Haber

Ankara’da Eylem Yapan Kadınlardan İktidara: “Siz İşsizliğe, Yoksulluğa Çözüm Bulun”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Bayan Meclisleri, Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yaptığı hareketle bayan cinayetlerini protesto etti. Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Sena Köykolu, krizin derinleştiğini ve birinci işten çıkarılanların bayanlar olduğunu vurgulayarak, “Siz işsizliğe çözüm bulun, siz yoksulluğa çözüm bulun” diye iktidara seslendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Bayan Meclisleri, Ankara’da Sakarya Caddesi’nde 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddet Karşı Memleketler arası Uğraş Günü vesilesiyle bugün düzenledikleri hareketle, bayana yönelik şiddet ve bayan cinayetlerini protesto etti. Harekette “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İran’da direnen kadınlar asla yalnız yürümeyecek. Özgür yaşayacağız, kadın cinayetlerini durduracağız” yazılı dövizler taşındı, “Şiddet bitecek, eşit yaşayacağız. Kadın düşmanlarını göndereceğiz. Masha’nın saçları özgürlük bayrağımız” sloganları atıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Tuana Gencer, derneklerine kapatma davası açıldığını hatırlatarak, “Hukuksuz davalar mücadelemize asla engel olamayacak. Biz kadın cinayetlerini durdurma mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Gencer, İran’da başörtüsü eylemleri sırasında öldürülen Masha Amini’yi anımsatarak, “İran’da direnen kadınlar asla yalnız değildir. Kadınlar dünyanın dört biryanında özgürlükleri için mücadele ediyorlar. İran’da, Afganistan’da direnen kadınlara selam olsun. Selam olsun özgürleri için canlı pahasına mücadele eden kadınlara” diye konuştu.

“Canları pahasına boşanma aşamasında olan kadınlar mücadele etmeye devam edecek” diyen Gencer, bayanların istedikleri vakit ayrılabileceğini vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“6284’ten yararlanmak istediklerinde yararlanabilecekler. İstanbul Sözleşmesi uygulanacak. Kadınlar eşit ve özgür yaşayacak. Bu düzen böyle gitmeyecek, LGBTİQ artıları yok sayanlar kadınların özgürlüklerine el uzatanlar, halen nefret politikaları üretenler gidecek, direnen kadınlar kazanacak.

“KADINLARIN ÖNÜNDE POLİSLER, BARİKATLAR OLUYOR”

Karşımızda o denli bir iktidar var ki 6284’ü uygulamak için karakola giden kadınları geri gönderiyor, İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuzca bir gece yarısı imzayı geri çekiyorlar. O denli bir iktidar var ki, İstanbul, Bingöl, Mardin, Antep’te direnen kadınları engellemeye çalışıyorlar, fakat Ezgi Zerkin’in katili Deniz Özarslan’ın bayanların ortasında serbestçe dolaşmasını bir sorun olarak görmüyorlar. Bayanlar bu ülkede, sokakta, işyerlerinde, meskenlerinde, dört duvar ortasında ve hayatın her alanında tehlikedeler. Yaşamak istiyoruz diye gayret eden bayanların önünde ise bu türlü polisler ve barikatlar oluyor.”

“İŞSİZLİĞE TAHLİL BULUN”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Sena Köykolu, “10 yıl evvel bayan cinayetlerini kabul etmeyenler, artık de LGBTİQ artıları yok sayıyor. Nefret yürüyüşleri yapıyor, LGBTİQ artıları gaye gösteriyorlar. Bu hücumlara karşı daima bir arada işte buradayız. Gök nesli değil ayrımcılık suç”dedi.  Köykolu, krizin derinleştiğini ve birinci işten çıkarılanların bayanlar olduğunu vurgulayarak, “Siz işsizliğe çözüm bulun, siz yoksulluğa çözüm bulun” diye iktidara seslendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu