Haber

Azerbaycan’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlandı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı münasebetiyle kutlama programı düzenlendi.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafından düzenlenen programa, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Haydar Aliyev Sarayı’nda yaklaşık 2 bin kişinin izlediği program saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Etkinlikte Bağcı, Cumhuriyetin 100’üncü yılını Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, acısı acımızdır”, Haydar Aliyev’in “Tek millet, iki devlet”, Bahtiyar Vahabzade’nin “Bir annenin iki oğlu” sözleriyle kutladı. . Anlattığı kardeş, Azerbaycan’da kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Katılımcıların bayramlarını kutlayan Bağcı, başta Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kahramanları olmak üzere ülkenin bağımsızlığı uğruna canlarını veren şehitleri saygı ve rahmetle, gazileri ise şükranla andığını belirtti.

Bağcı, Atatürk’ün “En büyük eserim cumhuriyettir” sözünü kendilerine hedef ve ideal olarak seçtiklerini belirterek, Türkiye’nin 100’üncü yılına girerken elde ettiği başarılardan bahsetti.

Diplomasi, ekonomi ve savunma sanayiindeki başarıları dile getiren Bağcı, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin gücü, bayrağının şanı, milletimizin itibarı arttı. Merhametini ve vicdanını kaybetmiş çağın, adaletin ve vicdani sorumluluğun temsilcisiyiz. Türkiye köklü kültürün mirasçısıdır “Mirası ve mirası çerçevesinde dünyanın vicdanı olmaya devam edecektir.” Beslediği değerlerle, BM kürsüsü başta olmak üzere her platformda ‘Dünya 5’ten büyüktür’ ve ‘Daha adil bir dünya mümkün’ demeye ve bu amaçla çaba göstermeye devam edecektir.” dedi.

Program, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bakü Türk Okulları, Türk Diyanet Vakfı Bakü Türk Lisesi, Türk Dünyası Araştırma Vakfı Bakü Atatürk Lisesi ve Bakü Uluslararası Maarif Okulu öğrencilerinin müzik ve dans gösterileriyle devam etti.

haber-pulumur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu