Haber

BAKAN VARANK: TÜRK TEKNOLOJİLİ ŞİRKETLERİNE YAPILAN YATIRIMLAR BÜYÜK BİR İVME KAZANDI

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türk teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar büyük bir ivme kazandı. 2021 yılında Türk girişimlerinin fonlardan aldıkları yatırım, bir önceki yıla kıyasla 9 kat artarak 1,5 milyar dolara ulaştı. Bu yılın ilk 9 ayında geçtiğimiz yılın tamamındaki yatırım rakamını yakaladık” dedi.

Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) İnovasyonda Bayan Projesi 7’nci Girişimcilik Kampı’nda finale kalan teşebbüsçü bayanlar için ödül merasimi düzenlendi. Bakırköy’de düzenlenen ödül merasimine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KADEM Mütevelli Heyet Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve KADEM Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile proje ortaklarının idare kademeleri katıldı.

Törende konuşma yapan KADEM Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu, “Kadınların ekonomik hayata daha fazla katılmasının, şahsî hayatlarına ve toplumsal refaha olumlu tesirini biliyoruz. Bu sebeple bayan girişimcilerin teknoloji ve yenillik odaklı fikirlerini desteklemeyi çok önemsiyoruz. Projemiz, yıllar içerisinde büyüdü ve markalaştı. Bayan girişimcilerin gösterdiği ilgi ve paydaşlarımızın takviyesi sayesinde ivme kazandı. Bu ilgiden aldığımız güçle bizler de projemizi her yıl biraz daha geliştirmeye uğraş ettik. Bayanların inovasyon seyahatlerine eşlik ederken, bilgi ve teknolojinin tüm imkanlarını kullandık. Örneğin bu yılki programımıza çevrimiçi platform ve açık ofis uygulamasını dahil ettik ve dayanak kapsamımızı artırdık. Girişimcilerimizin mentor, yatırımcı, endüstrici ve kendi takım üyeleri ile çalışmalarına ortam sağladık. Türkiye’nin her yerindeki kadın girişimcilerimize, sürdürülebilir eğitim ve mentorluk desteği sağlamaya gayret ettik. Tüm bu yenilikler, projemizin hem hacmini hem de kalitesini yükseltti” dedi.

“BUGÜN TÜRKİYE’NİN 6 UNICORNU VAR”Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise bakanlık olarak girişimciliği, dijital çağda refah oluşturmanın en önemli aracı olarak gördüklerini vurgulayarak “Milli Teknoloji Atılımı rehberliğinde hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde bunu net bir biçimde ortaya koyduk. Stratejimizde en kıymetli gayelerimizden bir tanesi 2023 yılına kadar ülkemizden en az 10 tane unicorn yani milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket çıkarmaktı. Bakınız biz bu maksadı koyduğumuzda Türkiye’de tek bir unicorn dahi yoktu. Bugün ise hamdolsun Türkiye’nin 6 unicornu var. Biz bu sayının daha da artacağına eminiz” diye konuştu.”Artık Avrupa’daki iktisat etraflarının Türk girişimcilik ekosistemine yatırım yapmayan kaybeder” dediğini ifade eden Bakan Varank, “Zaten şu anda bu kelamı doğrularcasına, Türk teknolojili şirketlerine yapılan yatırımlar büyük bir ivme kazandı. 2021 yılında Türk teşebbüslerinin fonlardan aldıkları yatırım, bir evvelki yıla kıyasla 9 kat artarak 1,5 milyar dolara ulaştı. Bu yılın birinci 9 ayında geçtiğimiz yılın tamamındaki yatırım sayısını yakaladık” şeklinde konuştu.

“GİRİŞİMCİLİK GÖRMEK İSTİYORSA KADEM’İN ORGANİZASYONUNA KATILSIN”Varank, son 20 yılda güncel rakamlarla 2,2 milyar lira hibe desteği verdikleri teknoparkların sayısını 2’den 96’ya yükselttiklerini belirterek şunları söyledi: “Bakanlığımızca desteklenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısını bin 500’ün üzerine çıkardık. Bu merkezlerde 81 binin üzerinde projeyi destekledik. Girişimciliğin önündeki en büyük sıkıntılardan olan finansman konusunda değerli adımlar attık. Bakanlık kaynaklarımızla büyüklüğü toplamda 1,3 milyar lira olan Teknoloji ve İnovasyon Fonunu, Bölgesel Kalkınma Fonunu ve Bilişim Vadisi Fonunu hayata geçirdik. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte desteklediğimiz Tech-InvesTR programıyla kurulan dört fon şimdiye kadar 52 farklı teşebbüse 572 milyon lira yatırım yaptı. Bu yatırımlarına da süratle devam edecek. Yerelde Kalkınma Ajanslarımızla teşebbüs sermayesi fonlarına 500 milyon lira katkı sağlıyoruz. Olağan biz bunları yaparken muhalefetten hiçbir vakit takviye beklemedik. Lakin inanın bu türlü bir mevzuda köstek olacaklarını da hiç varsayım etmiyorduk. Tahminen medyadan takip ediyorsunuzdur, Kılıçdaroğlu geçmişte tefeci, faizci dediği ülkelerden bugün para aramaya çıkmış. Ne diyor ‘gençler, sizin için para buldum’. Bakın bunlar sahiden hiç utanmıyorlar. Gençler için para aramaya gittiğini argüman eden Kılıçdaroğlu’nun partisi ne yaptı biliyor musunuz? Bizim kalkınma ajansları ile girişim sermayesi fonlarını desteklemek için çıkardığımız mevzuatı iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Türkiye’deki teşebbüs fonlarının önünü kesmeye çalışacaksınız sonra çıkıp gençlerden bahsedeceksin. Hani bir laf var ya, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Lakin Kılıçdaroğlu şunu âlâ bilsin ki milletimiz senin oynadığın bu tiyatrolara asla inanmıyor. Youtuber’lara özenip çektiğin videolarla kimseyi kandıramıyor. Girişimcilik görmek istiyorsa gelsin KADEM’in tertibine katılsın.”

Bakan Mustafa Varank, “7 yıldır ilmek ilmek KADEM bayan girişimciliğinin önünü açabilmek için tüm paydaşlarla bir arada büyük uğraş gösteriyor. ve olağan biz yıldan yıla buradaki muvaffakiyetlerin da nasıl geliştiğini görebiliyoruz” dedi. Konuşmaların akabinde finale kalan teşebbüsçü bayanlara mükafatları verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu