Teknoloji

Bilim adamları insan vücudunun içinde yürüyebilen bir robot geliştirdiler!

Bir pangolinden ilham alan bilim insanları, vücudun etrafında yüzebilen küçük bir robot geliştirdiler.

Bilim adamları, yumuşak robotun kargo bırakabileceğini, ısınabileceğini, kanamayı durdurabileceğini ve daha fazlasını yapabileceğini söylüyor. Bir gün insanların vücuduna yerleştirilebileceğini ve bu işleri mide ve ince bağırsak gibi ulaşılması zor yerlerde yapabileceğini öne sürüyorlar.

Robot şimdilik sadece pratik doku üzerinde test edildi ve yaratıcıları daha fazla test yapılması gerektiğini vurguluyor. Ancak bu deneylerin geliştiricileri, robotun 70 santigrat dereceye kadar ısınabileceğini söylediler. Tıbbi tedaviler uygulayabilme ve ilaçları kanser tedavisinde veya kanamayı durdurmada yararlı olabilecek bir biçimde doku üzerinde salabilmegösterdiğini söyledi.

Pangolinlerden ilham aldı

Bilim adamları, yumuşak metallerden yapılmış manyetik yumuşak robotların, ameliyat veya diğer istilacı prosedürler olmadan vücutta gezinmelerine izin vererek tıbbi prosedürler için yararlı olabileceğini uzun zamandır umuyorlardı. Ancak robotların geliştirildikleri şekliyle güvenliği ve işlevselliği sınırlı olduğu için çalışmaların zor kurallar altında yürütüldüğü belirtildi.

Bu sorunlara çözüm bulmak için araştırmacılar, pullu göğüsleri olan ve kaçak avlanma tehdidi altındaki pangolinlere yöneldiler. Ancak bilim adamları bu pulları uygun bir amaç için kullanmak istediler ve pulların esnek ve sorunsuz hareket etmelerini sağlayan sert bir zırhla çevrili olmasından ilham aldılar.

Pangolinlerin bunu sert kabuklarına bağlı oldukları için yaptıkları belirtilmiştir; bu durumda üst üste yerleştirilmelerine izin veren bir bindirme yapısında ortaya çıkarlar. Bilim adamları aynı şeyi yeni robotları için yaptılar.

ISITABİLİR, ŞEKİLLENDİREBİLİR VE YUVARLAK OLABİLİR

boyutlar 1 cm’ye 2 cm’ye 0,2 mm Boyutları nedeniyle milirobot olarak bilinen bu yaratıklar, aynı türde örtüşen ölçek tasarımını kullanıyor. Ve ilham aldıkları pangolinlerin aksine ısınabilir, durum değiştirebilir ve yuvarlanabilirler.

Çalışma Nature Communications’da yayınlandı. “Talep üzerine biyomedikal ısıtma uygulamaları için Pangolin’den ilham alan bağlantısız manyetik robot”başlıklı yeni bir makalede açıklanmıştır.

KAYNAK: BAĞIMSIZ, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu