Haber

Çin, ABD’den Tayvan’a silah tedarikini durdurmasını istedi

PEKİN, 27 Mayıs (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ABD’nin Tayvan’a silah tedarik etmesinin son derece yanlış ve tehlikeli olduğunu söyleyerek, ABD’ye Tayvan ile askeri bağlarını kesmesi ve adayı silahlandırması çağrısında bulundu.

Mao, Cuma günü yaptığı olağan basın brifinginde, ABD hükümetinin Tayvan’a başkanlık yetkisi kapsamında silah yardımı gönderme planını uygulamaya başladığı ve Stinger uçaksavar füzelerinin ilk partisinin geldiği yönündeki basında çıkan haberlere yanıt olarak bu açıklamayı yaptı. 24 Mayıs’ta Tayvan.

Mao, ABD’nin Tayvan’a silah tedarik etmesinin, Çin ile ABD arasındaki üç ortak deklarasyonu, özellikle de 17 Ağustos bildirgesini ciddi şekilde ihlal ettiğini, bunun Çin’in iç işlerine karışmak, Çin’in egemenlik ve güvenlik çıkarlarına ve Tayvan Boğazı’na zarar vermek anlamına geldiğini söyledi. Barış ve istikrarı zedelediğini söyledi.

Sözcü, “Bu son derece yanlış ve tehlikeli. Çin bu durumu şiddetle kınıyor ve kesinlikle reddediyor ve ABD tarafında ciddi diplomatik girişimlerde bulundu.”

ABD’li politikacıların “Tayvan Yarı İletken İmalatını (TSMC) yok edin” çağrılarından Tayvan adasını silahlandırmaya kadar Mao, Çin’i kontrol etme amacıyla Tayvan’ı yok etmek anlamına gelse bile ABD’yi hiçbir şeyin durduramayacağı konusunda çok net. dikkat. Mao, Tayvan vatandaşları da dahil olmak üzere 1,4 milyardan fazla Çinlinin bunu kabul etmeyeceğini vurguladı.

Sözcü, Çin’in ABD’nin tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak deklarasyona saygı duyması, Tayvan ile askeri bağlarını kesmesi ve adayı silahlandırması, Tayvan Boğazı’nda gerginliğe yol açabilecek faktörler yaratmayı bırakması ve kaçınması gerektiğini söyledi. bölücü güçleri zorla kullanmaktan. Tayvan’ı “bağımsızlık” peşinde koşma çabalarına göz yummayı ve desteklemeyi bırakmaya çağırdı.

Mao, “Çin, durumdaki gelişmeleri yakından izleyecek ve ulusun egemenliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla koruyacaktır.” dedi.

haber-honaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu