Haber

Çin, Fujian eyaletini Tayvan Boğazı’nın entegre kalkınma bölgesi haline getirecek

PEKİN, 12 Eylül (Xinhua) — Çin, Fujian eyaletini Tayvan Boğazı’nın iki yakası arasındaki entegre kalkınma için bir gösteri bölgesi haline getirecek.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi’nin Salı günü ortaklaşa yayımladığı genelgeye göre, bu hamleyle Boğaz’ın iki yakası arasındaki tüm alanlarda entegre kalkınmanın derinleştirilmesi ve Çin anakarasıyla barışçıl yeniden birleşmenin daha da ilerletilmesi amaçlanıyor.

Genelgede bölgenin imarına ilişkin genel şartların yanı sıra 21 özel tedbir de yer alıyor.

Genelgeye göre, Çin’in güneydoğu kıyısında yer alan Fujian eyaleti, İstanbul Boğazı’nın iki yakası arasındaki entegre kalkınmayı daha da geliştirmek için benzersiz avantajlarını kullanacak ve çeşitli kaynaklardan yararlanacak.

Genelgede ayrıca Tayvan vatandaşlarının refahını artırmak ve onlara anakaradaki vatandaşlarla eşit muamele edilmesini sağlamak için politika ve sistemlerin optimize edileceği belirtildi.

Genelgeye göre Fujian’ın, Tayvan’da yaşayanların ve işletmelerin anakaradaki kalkınma arayışlarında ilk tercihi haline getirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca terfi bölgesinin inşa edilmesinin ardından eyaletin Tayvan ile işçi etkileşimlerinin daha da kolaylaşacağı ifade edildi.

O zamana kadar Boğaz’ın iki yakası arasındaki ticaret ve yatırımın daha sorunsuz hale geleceği, etkileşim ve işbirliğinin daha fazla alana yayılıp derinleşeceği öngörülüyor.

Genelgede, birbiriyle eşleştirilen Xiamen, Kinmen, Fuzhou ve Matsu kentlerinin, Boğaz’ın iki yakası arasındaki entegre kalkınmanın desteklenmesinde daha belirgin bir rol oynayacağı belirtildi.

haberguclukonak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu