Ekonomi

Ferrari ilk elektrikli otomobilini 535.000 doların üzerinde bir fiyatla piyasaya sürecek

Ferrari, elektrifikasyona yönelik stratejik bir hamleyle ilk elektrikli aracını (EV) 500.000 Euro’nun üzerinde, yani yaklaşık 535.000 $’a denk gelen bir başlangıç fiyatıyla tanıtmaya hazırlanıyor. Bu fiyatlandırma stratejisi, aracı yılın ilk çeyreğinde gözlemlenen ortalama Ferrari satış fiyatı olan 350.000 Euro’nun çok üzerine yerleştiriyor.

Lüks otomobil üreticisi Cuma günü İtalya’nın Maranello kentinde şirketin üretim kapasitesini önemli ölçüde arttırması beklenen yeni bir tesisin açılışını yapmaya hazırlanıyor.

“E-bina” olarak adlandırılan yeni tesis, geçen yıl 14.000’den az otomobil satan Ferrari için önemli bir adımı işaret ediyor. Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, bu genişlemeyle birlikte üretim kapasitesinin yılda yaklaşık 20.000 araca çıkabileceğini belirtti. Bu hamle, artan talebe yanıt verirken marka ayrıcalığını korumaya çalışan Ferrari için hassas bir denge olarak görülüyor.

Maranello fabrikası sadece yaklaşmakta olan elektrikli otomobili değil, aynı zamanda benzinli ve hibrid araçların yanı sıra hibrid ve EV’ler için bileşenler de üretecek. Tesisin önümüzdeki üç ila dört ay içerisinde tamamen faaliyete geçmesi bekleniyor. Ayrıca, ikinci bir EV modelinin de geliştirme sürecinin ilk aşamalarında olduğu bildiriliyor.

Ferrari’nin CEO’su Benedetto Vigna, Nisan ayında hissedarlara yeni tesisin şirkete öngörülebilir gelecek için yeterli esneklik ve teknik kabiliyetler sağlamadaki rolü konusunda güvence verdi. Şirket, başarısı ne olursa olsun münhasırlığı korumak için tek bir modelin üretimini sınırlama politikasını sürdürüyor.

Buna karşılık, Porsche gibi rakipler Taycan gibi modellerle yaklaşık 100.000 avrodan başlayan fiyatlarla elektrik pazarına girdi. Bu arada Lamborghini ilk elektrikli aracını 2028 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor ve CEO Stephan Winkelmann pazar zamanlamasından ziyade ürün kalitesinin önemini vurguluyor.

Mediobanca’dan Andrea Balloni gibi analistler, Ferrari’nin yeni EV’sinin yüksek fiyatının, yeni teknolojinin geliştirme maliyetlerini ve dış kaynaklı parçalara artan bağımlılığı telafi ederek kar marjlarını sürdürmeye yardımcı olacağını öngörüyor.

Balloni, Ferrari’nin çekirdek müşterilerinin hala benzinli motorları tercih etmesi nedeniyle yeni EV’nin niş bir model olacağını ve potansiyel olarak yıllık satışların %10’undan biraz fazlasını temsil edeceğini öngörüyor. Ferrari henüz fiyatlandırma veya yeni tesis hakkında yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

cungusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu