Ekonomi

Fransız yatırımcılar seçim sonrası rahatlamaya rağmen temkinli

Fransa’daki parlamento seçimlerinin ilk turunun ardından, yatırımcılar piyasanın ilk olumlu tepkisinin kalıcı etkisi konusunda belirsizliğini koruyor. Ulusal Ralli (RN) partisinin Pazar günü bazı anketlerin öngördüğünden daha küçük bir zafer elde etmesinin ardından Pazartesi günü Fransız ve Alman devlet tahvilleri arasındaki fark daraldı.

Seçim sonuçları RN ve ikinci sıradaki sol ittifak için mutlak çoğunluk olasılığını azalttı ve bu da 9 Haziran’daki beklenmedik seçim çağrısından bu yana tedirgin olan piyasalar için rahatlatıcı bir sonuç oldu. Bununla birlikte, 7 Temmuz’da yapılacak ikinci tur oylama ve Fransa’nın gelecekteki siyasi manzarasının karmaşık görünmesi nedeniyle ortam gerginliğini koruyor.

Pazartesi günü piyasanın toparlanmasına rağmen, Fransız varlıkları tam olarak toparlanamadı; ülkenin 10 yıllık tahvil getirisi Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı ve Fransız/Alman tahvil farkı hala seçim duyurusu öncesine göre 25 baz puanın üzerinde daha geniş. Fransa’nın en büyük üç bankasının hisseleri de %7-12 arasında değişen kayıplarla geri dönmedi.

Fransız tahvillerinde düşük ağırlıklı pozisyonunu koruyan Forest’a göre, Fransız-Alman tahvil farkı, asılı bir parlamento olsa bile potansiyel olarak 100 baz puana kadar genişleyebilir. Yaklaşan ikinci tur seçimler, RN’nin etkisine karşı ittifakların oluşmasıyla birlikte siyasi belirsizliği artırıyor.

Adayların Salı gününe kadar kampanyalarına devam edip etmeyeceklerine ya da çekilip çekilmeyeceklerine karar vermeleri gerekiyor; Pazar günkü yüksek katılım oranı, RN’nin lehine olabilecek rekor sayıda üçlü ikinci tura işaret ediyor. Aegon Stratejik Tahvil Fonu’nun eş yöneticisi, aşırı sağ partilere artan desteğin ileriye dönük en önemli riski oluşturacağını vurguladı.

Fransa’nın mali zorlukları, geçen yıl Avrupa Birliği sınırlarını aşarak üretimin %5,5’ine yükselen bütçe açığı nedeniyle daha da kötüleşiyor. Bu durum AB yürütme organının disiplin cezasını tetikleyebilir.

Yatırımcılar ayrıca, yasaların geçici olarak kabul edildiği veya Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geniş ancak potansiyel olarak istikrarsız bir çoğunluk oluşturmaya çalıştığı senaryoları da düşünüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu