Ekonomi

IEA 2024’te petrol talebinin daha yavaş büyüyeceğini bildirdi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünyanın 2024 yılında petrol talebi artışında bir yavaşlama beklemesi gerektiğini belirtti. Paris merkezli ajansın Perşembe günü yayınlanan aylık petrol raporuna göre, pandemi yıllarında yaşanan aşırı dalgalanmanın ardından talep artışının tarihsel eğilimine geri dönmesi bekleniyor.

IEA, petrol talebindeki büyümenin bu yıl günlük 1,3 milyon varil (bpd) olacağını ve 2023’te görülen 2,3 milyon bpd’den düşeceğini öngörüyor.

Bu ılımlı tahmin, salgın sonrası koşulların istikrara kavuşması ve daha az kesin bir ekonomik iklim de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlanıyor. Ajans ayrıca, araç verimliliğindeki gelişmelerin ve elektrikli araçların giderek daha fazla benimsenmesinin petrol talebinin azalmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

Genel yavaşlamaya rağmen, IEA’nın 2024 tahmini bir önceki ayki tahminine göre 110.000 varil yukarı çekildi. Bu değişiklik kısmen, Kızıldeniz’deki Husi saldırıları nedeniyle petrol tedarik yollarının uzamasından ve bunun da sevkiyatta aksamalara yol açmasından kaynaklanıyor.

IEA, merkez bankalarından gelen ve ekonomik zorluklardan potansiyel bir toparlanmaya işaret edebilecek bazı olumlu sinyalleri kabul etmekle birlikte, Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler nedeniyle temkinli olmaya devam ediyor.

IEA’nın tahminlerine kıyasla, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ekonomi ve petrol talebi büyümesi konusunda daha iyimser bir görünüm sergiliyor ve tahminleri IEA’nın tahminlerinden yaklaşık 1 milyon varil daha yüksek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu