Haber

İmam Hatip Ortaokulunda Atatürk Büstü Üzerine Andımızı Kaldırdılar

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesindeki Şehit Lokman Dargın İmam Hatip Ortaokulu’ndaki Atatürk büstü üzerindeki Andımız kaldırılarak yerine Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en doğru rehber bilimdir…” sözü yer aldı. CHP Boğazlıyan İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Andımızdaki hangi ibarenin kimi rahatsız ettiğini bilmek istiyoruz” denildi.

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre; Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesindeki Şehit Lokman Dargın İmam Hatip Ortaokulu’nda Atatürk büstünün olmaması üzerine harekete geçen CHP Boğazlıyan Belediyesi Milletvekili Sinan Budak, Ekim 2022’de üzerinde Andımız olan Atatürk büstü yaptırdı.

Bir ay önce Atatürk büstü üzerindeki yeminimiz kaldırıldı ve yerini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta en doğru rehber bilimdir…” sözü aldı.

Atatürk büstünden andımızın kaldırılmasına CHP tepki gösterdi. CHP Boğazlıyan İlçe Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şehit Lokman Dargın İmam Hatip Ortaokulu on yıl önce Boğazlıyan’da eğitime başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitime başladığından beri büstü yoktur. Bunun üzerine Parti Belediye Meclis Üyemiz Sinan Budak tarafından büst yapıldı ve ön yüzüne Andımız yazıldı.

Yemini kim bozduysa kısa süre önce kaldırıldı ve önüne farklı bir yazı yazıldı. Bunun üzerine İlçe Başkanımız Ahmet Peker tarafından Boğazlıyan Kaymakamlığı’na dilekçe yazılarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bilgi istendi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verdiği cevaptan da anlaşılacağı üzere; Andımızın kaldırılmasına ilişkin herhangi bir yasak olmadığı anlaşıldı. Başta da söylediğimiz gibi, Andımız’daki hangi ifadenin kimi rahatsız ettiğini bilmek istiyoruz.”

haberdortyol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu