Haber

Irak: Türkiye Süleymaniye Havalimanı’nı bombaladı

Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Muhammed Cemal Raşid, Cuma günü Süleymaniye kenti yakınlarında meydana gelen bombalı saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Irak Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin Kürdistan bölgesine yönelik askeri operasyonları devam ediyor. Son olarak Süleymaniye’de sivil bir havalimanı hedef alındı.” Kendisi de Süleymaniyeli bir Kürt olan Cumhurbaşkanı Reşid, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) bu tür operasyonlarının “hukuk olarak haklı gösterilemeyeceğini” ve bu operasyonların “Irak’ta düşman gruplar olduğu bahanesiyle sivil halkı terörize etmekten başka bir işe yaramadığını” söyledi. Hindi)”. buna söz verdi.


Abdullatif Muhammed Cemal ReşidFotoğraf: IRAK PARLAMENTOSU MEDYA OFİSİ via REUTERS

Türkiye suçlamayı reddediyor

Türk Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, AFPHaber ajansına yaptığı açıklamada, Cuma günü meydana gelen bombalı saldırıyla Ankara’nın ilgisi olmadığını, TSK’nın böyle bir operasyon gerçekleştirmediğini belirtti.

Bombardıman sonrası Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKRG) yönetimindeki havalimanının uçuş güvenlik görevlileri, havalimanı yakınında küçük bir yangın çıktığını ancak bu yangının kısa sürede kontrol altına alındığını bildirdi.

Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine yönelik sık sık askeri operasyonlar düzenleyen Ankara, Süleymaniye Havalimanı’nda PKK faaliyetlerinin arttığını iddia ederek geçen Pazartesi gününden 3 Temmuz’a kadar Türk havalimanlarından buraya uçuşları yasakladı. Türk Dışişleri Bakanlığı da bölgedeki PKK faaliyetlerinin hava güvenliği açısından “tehlikeli” olduğunu açıkladı.


Mazlum AbdiPhoto: Baderkhan Ahmad/AP Fotoğraf/resim ittifakı

SDG Türkiye’yi de suçladı

Türkiye’nin PKK’nın uzantısı olarak gördüğü ve terör örgütü olarak nitelendirdiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) lideri Mazlum Abdi de Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) desteğinden rahatsız. Bölgede iktidarda olan QSD’ye karşı Süleymaniye Havalimanı’nı bombaladı. Ankara tarafından yapıldığını iddia etti.

AFP / ET,AK

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu