İş

KOSGEB, Deprem Sonrası İş Canlandırma Destek Programına İlişkin Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

Merkez olmak üzere depremden etkilenen illerdeki KOBİ’lerin toparlanmalarının iyileştirilmesi ve iş sürekliliğinin sağlanması amacıyla hayata geçirilen “Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Canlandırma Destek Programı” kapsamında KOSGEB tarafından Adana’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ta.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Adana Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Dünya Bankası ile yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye’ye 450 milyon dolarlık dış kaynak getirdiklerini belirtti.

Depremden etkilenen 11 ile en kısa sürede depremi aktarmayı hedeflediklerini belirten İbrahimcioğlu, hasar tespit raporlarına göre KOBİ’lerin güçlendirme paketlerinden yararlanacağını söyledi.

“Aynı zamanda kaldıraç etkisi yaratacağını da düşünüyoruz.”

İbrahimcioğlu, destek paketini depremden etkilenen bölge için can simidi olarak gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“12 milyar liraya tekabül eden bu destek 11 ilimize girecek. Bu açıdan baktığınızda ticaretin çarklarını yeniden çevireceğini, kaldıraç etkisi yaratacağını düşünüyoruz. Bu programı burada anlatmak istiyoruz.” En kısa sürede başvuruları ödemeye dönüştürüyoruz. Bu destek paketi çok kolay. Cep telefonunuzdan Hasar tespit tutanağını ve borç taahhüdünü imzalayarak numarayı KOBİ’lerimize otomatik olarak sunuyor. Kapsamında 20 bin başvuru aldık. 10 gün önce başlayan uygulamalar.Adana’nın başvuruları biraz düşük.Adana’mızın bu destekten en iyi şekilde faydalanmasını istiyoruz.12 milyar liralık destek bölge geneline yayılacak.

KOBİ’lerimize minimum 200 bin lira, maksimum 750 bin lira destek verilecek. Hasar tespitlerine göre tüm KOBİ’lerimiz bundan yararlanacak. Devletimiz bugüne kadar konut hasarlarını da dikkate alarak birçok destek paketi açıkladı ve sağladı. Bugün verdiğimiz destek, sonuçta devletin KOBİ’lerinin şefkat eli olarak yanında olduğunun göstergesidir. Bu destek, işletmeleri zarara uğrayan KOBİ’lerimizin faydalanacağı bir destektir. Ticari tapu, ipotek veya garanti talep etmiyoruz. ‘Gelin alın, bu parayı kullanın’ diyoruz. “Çok kolay taahhüt taleplerimiz var.”

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç da deprem felaketinin Türk milletinin yardımsever bir toplum olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Deprem felaketinin sosyal boyutunun yanı sıra ekonomik boyutunun da olduğuna dikkat çeken Kıvanç, programın afetten etkilenen işletmelerin yaralarını sarması için can simidi olacağını açıkladı.

Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram ise destek programının değerli olduğunu vurgulayarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Toplantıya meslek odası liderleri ve çok sayıda işletme sahibi katıldı.

KOSGEB Lideri İbrahimcioğlu, kentteki programı kapsamında Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’i de makamında ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu