Ekonomi

“Merkez Bankası faiz politikasını güncelleyecek mi?” Yılmaz’dan soruya dikkat çeken yanıt

Seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcılığına atanan Cevdet Yılmaz, dün akşam CNN Türk televizyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“UYGULANACAK YÖNTEMLER, ARTIK TEKNİK KONU OLDU”

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yılmaz, “Faiz politikasında günün şartlarına göre bir güncelleme görecek miyiz?” soru yöneltildi. Yılmaz, bu soruyu şu sözlerle yanıtladı: “Bütün bu sürecin sonunda en son isteyeceğimiz şey nedir? Hem enflasyonu hem de faizleri düşürmek. Bunu belli bir vade içinde, net bir gelecek perspektifiyle gerçekleştirmek istiyoruz. , buraya ulaşmak için kullanılması gereken yollar, formüller, araçlar.” Şu anda bazı teknik problemler var. Dediğim gibi amaç ülkeyi daha istikrarlı bir yapıya kavuşturmak, hem faizlerin hem de enflasyonun düşürüldüğü ve sürdürülebilir büyümenin desteklendiği bir ortam yaratmak. amacımız nedir? Daima istikrar içinde büyümek.

“MERKEZ YAPMASI GEREKENİ YAPACAK”

Enflasyonu sadece ekonomik bir sorun olarak görmüyoruz. Enflasyon aynı zamanda toplumsal bir sorundur. Enflasyon bir yandan şirketlerin öngörülebilirliğini azaltarak ekonomiye zarar veren, diğer yandan toplumsal istikrar ve gelir dağılımını bozucu etkileri olan bir olaydır. Dolayısıyla ekonomik ve sosyal açıdan baktığımızda enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele etmemiz gerekiyor. Burada Merkez Bankası kendi alanında yapması gerekeni yapacak. Maliye politikası, yapısal reformlar ve sektörel politikalar başta olmak üzere birçok alanda enflasyonla mücadeleye devam edecek ve enflasyonu çok daha makul seviyelere çekeceğiz.”

keciorenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu