Haber

Metin Feyzioğlu: Bunu yapabilseydik akşam KKTC tanınırdı

Yakın Doğu Üniversitesi’nin üniversite kampüsünde düzenlediği “Kıbrıs ve Doğu Akdeniz” konferansını KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, akademisyenler ve öğrenciler izledi.

KKTC TÜM KURALLARI YERİNE GETİRİYOR

Konferansta değerlendirmelerde bulunan Feyzioğlu, Türkiye’nin Kıbrıs sorunu olmadığını, “Kıbrıs” adında milli bir davası olduğunun altını çizerek, KKTC’nin devlet olmanın tüm şartlarını yerine getirdiğini, dünya çapında tanınmanın bir zorunluluk olmadığını vurguladı. devlet olmanın şartları

BÜTÜN BAHANELER TÜRK DEVLETİ OLMAKTIR

Montevideo Konvansiyonu’nda devlet olmanın şartlarının açıkça belirtildiğine ve KKTC’nin bunları yerine getirdiğine dikkat çeken Feyzioğlu, KKTC’nin tanınmaması için uydurulan tüm bahanelerin arkasında KKTC’nin tutumu ve Türk olmasının yattığını anlattı. devlet, şunları söyledi:

“Kıbrıs’ı Atlantik’e ya da Pasifik’e taşıyabilseydik, akşam KKTC tanınırdı. Bu adada hiçbir zaman Kıbrıslılar diye bir millet olmamıştır. Adada Türkler ve Rumlar vardır. Çünkü iki farklı millet vardır. Kıbrıs’ta 1960’lı yıllardan bu yana müzakerelerde tartışılan örnek federasyon, “Millet olsaydı üniter devlet modeli tartışılırdı.”

Feyzioğlu, Kıbrıs’ta 1960 yılında Türk ve Rum ortaklığıyla kurulan devleti Rumların yok ettiğini belirterek, Rumların, en sonuncusu Annan Planı olmak üzere, federasyon temelli tüm çözüm modellerine “hayır” dediğini hatırlattı. oy.

Kıbrıs’ın Türk tarafı ile Rum tarafı arasındaki iş birliğinin olmayışından Türkiye’nin sorumlu olmadığını vurgulayan Feyzioğlu, Kıbrıs Türk ve Rum halkının barış içinde iş birliği yapması, ticaret yapması, hidrokarbon kaynaklarından yararlanması ve refahı paylaşması için hiçbir engelin bulunmadığını söyledi. iki farklı devlet.

aralikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu