Ekonomi

Rivian ikinci çeyrekte 1,12 milyar dolar ciroya ulaştı

HANDE BERKTAN

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Rivian, ikinci çeyrekte gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre 3 kattan fazla artırarak 1,12 milyar dolara çıkardı. Rivian, şirketin elektrikli araç satışlarını artırması, kayıpları azaltması ve maliyetleri düşürmesi nedeniyle ikinci çeyrekte elektrikli araç tedarik zincirini destekleyerek olumlu bir ivme kazandı.

Şirket, elektrikli araçların tedarik zinciri sorunlarının ağırlaştığı geçen yılın aynı dönemine göre teslimatlarda üç kattan fazla artış olduğunu açıkladı.

“Rivian ikinci çeyrekte teslimatlarda yüzde 60 artış sağladı”

“2. Çeyrek sonuçlarımız, kârlılığa giden yolu hızlandırırken maliyet verimliliğine odaklanmaya devam ettiğimizi yansıtıyor. Üç ayda bir, teslim edilen araçlar yaklaşık yüzde 60 artarken, araç başına brüt kâr yaklaşık 35.000 $ arttı.” “Genel giderler ve lojistik dahil olmak üzere temel bileşenlerde önemli araç birim maliyeti düşüşleri elde ettik. Güçlü bir çeyrek geçirdik ve üretimi artırmaya, maliyet etkinliklerini artırmaya, geleceğin teknolojilerini geliştirmeye ve müşteri deneyimini iyileştirmeye odaklanmaya devam ediyoruz.” söz konusu.

“Rivian, üretim hedefini 50 bin adetten 52 bin adede çıkardı”

ABD’li elektrikli araç üreticisi, yıllık üretim hedefini 50 bin araçtan 52 bin araca çıkardı. Rivian, 2. çeyrek rakamlarında düzeliyor olsa da, hala büyük ölçüde zarar ediyor. Rivian, 2022’nin ikinci çeyreğindeki 1,7 milyar dolarlık zarara kıyasla 1,19 milyar dolarlık net zarar bildirdi.

“Rivian, giderleri azaltarak ikinci çeyrekte zararları azalttı”

Rivian ayrıca 2022 ve 2023’te maaş bordrosu ve diğer maliyetleri azaltan işten çıkarmalar yoluyla maliyetleri düşürdü. Örneğin, Rivian ikinci çeyrekte araştırma ve geliştirmeye 444 milyon $ harcadı, geçen yılın bire bir oranından yaklaşık yüzde 18 daha az. Şirket, düşüşün temel olarak işçilik maliyetlerindeki 94 milyon $’lık azalmadan kaynaklandığını açıkladı.

Sermaye harcamaları da bir önceki yılki 359 milyon $’dan 255 milyon $’a düştü. Rivian, üretimin ilk aşamalarında ekipman ve inşaata daha fazla harcama yaptığı için genel giderlerinin geçen yıl daha yüksek olduğunu söyledi.

habergerger.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu