Ekonomi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yeni Üretim Tesisi İle İstiridye Mantarı Üretimine Başlıyor

Tarımsal kalkınma ataklarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yeni kurduğu üretim tesisinde en lezzetli istiridye mantarlarını sofralara getiriyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarımsal kalkınma çalışmalarına devam ediyor. Tıbbi aromatik bitkiler, kenevir, domates, çikolata ve daha birçok alanda üretim tesislerini faaliyete geçiren Büyükşehir, son olarak mantar üretimine de başladı. Erenler D-100 Karayolu üzerinde açılan 5 odalı Mantar Üretim Tesisi ilk çalışmalarını verdi. Tesisteki ilk hasata Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Büyük de katıldı. Tam otomasyonlu 5 üretim odasının bulunduğu, Türkiye’de örnek bir sisteme sahip tesiste yetiştirilen ilk ürünler göz doldurdu. Potasyum, fosfor, selenyum, magnezyum, demir ve çinko değerleri ile mineral yönünden zengin besinler arasında yer alan ‘istiridye mantarı’ için ilk hasat başladı.

Küçükesence’deki tesisle yılda 50 ton civarında mantar hasadı yapacaklarını belirten Ulu, “Türkiye’de örnek bir sisteme sahip olan mantar üretim tesisini Sakarya Parkı’nın hemen karşısına kurduk. Tesisimizde ilk hasadı gerçekleştirdik. 112 metrekarelik 5 adet tam otomatik üretim odasına sahip olan , yakın zamanda yaptık.Sıralı üretim prensibi ile yıl boyu hasat yapabileceğiz.Tesisimize soğuk hava deposu ve paketleme ünitelerini de ekleyerek, Küçükesence’deki tesisimiz ile birlikte yılda 50 ton civarında mantar üretebiliyoruz. Mantarlarımızı toptan satış, esnaf ve BELPAŞ mağazaları aracılığıyla tüketiciyle buluşturacağız. Hedefimiz Sakarya’yı ülkenin en değerli istiridye mantarı üretim üssü haline getirmek” dedi. söz konusu. – SAKARYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu