Haber

Trakya Üniversitesi’nde Batlamyus Hakimiyeti Tartışıldı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Edebiyat Fakültesi tarafından Trakya’da düzenlenen arkeoloji konferanslarında “Trakya Bölgesi’nde Batlamyus Hakimiyeti” ele alındı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Ahmet Yaraş yönetiminde düzenlenen konferansta konuşmacı olarak Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Görmek. Ömer Tatar katıldı.

Tatar, çevrimiçi konferansta Büyük İskender’in ölümünden sonra ortaya çıkan Helenistik dönemin en önemli krallıklarından birinin Ptolemaios Krallığı olduğunu belirtti.

Mısır merkezli krallığın Trakya’daki hakimiyeti hakkında bilgi veren Tatar, “Trakya’da Byzantion ve Ainos kentlerinde kralın adını taşıyan sikkeler basılmıştır. Maroneia kentinde ise üzerinde bronz sikkeler bulunan bronz sikkeler basılmıştır.” Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Abdera’daki Ptolemaios varlığına dair antik ve epigrafik kaynaklar sussa da, bölgedeki Ptolemaios hakimiyetinin daha da genişlediği öne sürülse de şehrin adı yerel ihtiyaçları karşılamak için basılmıştır. bir dizi bronz sikkeye dayanan bu şehre şimdilik sağlam olmaktan uzak. 1960’ların ortalarında başlayan egemenlik, MÖ 201/200’de Makedonya Kralı V. Philip’in bölgeyi işgal etmesiyle sona erdi.” ifadelerini kullandı.

Trafik Haftası

Keşan’da “Trafik Haftası” kapsamında öğrencilere yönelik seminer programları düzenlendi.

Keşan Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Amirliği ve Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen programlarda öğrenciler trafik güvenliği konusunda bilgilendirildi.

niluferhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu