Haber

YETİŞTİRDİĞİ KADIN SPORCULAR ‘USTA ÖĞRETİCİ’ OLDU

İZMİR’de Bayraklı Halk Eğitim Merkezi’nde karate eğitimi veren antrenör Lütfü Yıldız’ın birini 6, diğer 2’sini es 9 yaşından beri yetiştirdiği 3 bayan atlet, Türkiye ve dünya çapında pek çok muvaffakiyet elde ederek ‘usta öğretici’ oldu. Üç bayan atlet, artık geleceğin karatecilerini karşılaşmalara hazırlıyor.

Bayraklı ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi’ne 9 yaşındayken başvuran Cahide Nur Duman (23) ve Esra Kayan (27) ile 6 yaşında başvuran Ayşe Ankara (26), antrenör Lütfü Yıldız’dan karate kursları aldı. Daha sonra da bu sporu hiç bırakmayan üç bayan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde eğitimlerine devam edip, karatede, katıldıkları müsabakalarda Türkiye ve dünya çapında pek çok başarı elde etti. 20-22 Aralık 2019 tarihlerinde Kocaeli’nde gerçekleşen Türkiye Grup Bayan Kata Şampiyonası’nda Türkiye birincisi olan kadınlar, aynı yıl içerisinde düzenlenen 2019 Türkiye Üniversiteler Arası Takım Kadın Kata dalında Türkiye birinciliği ve Hırvatistan’ın Zagreb kentinde düzenlenen 2019 Üniversiteler Ortası Avrupa Şampiyonası’nda dünya üçüncülüğünü kazandı. Antrenör Lütfü Yıldız, “Eğitim verdiğim kadın sporcular, dünya çapında pek çok başarı elde ederek şu anda usta öğretici konumuna geldi. Her biri ayrı okullarda ders veriyorlar. Bu çocukların hepsi bana küçükken geldiler. Bir eğitimci olarak şimdi onları böyle görmek çok gurur verici. Birlikte büyüdük. Onlar hoca oldu, ben yaşlı bir hoca oldum. Şu anda onlar da sporcu yetiştiriyor. Yetiştirdikleri sporcular da Türkiye şampiyonu oluyor” dedi.

‘KARATE İÇ DÜNYAMIZA ODAKLANABİLDİĞİMİZ BİR BRANŞ’

Karate hayatına halk eğitimde usta öğretici olarak devam ettiğini anlatan atletlerden Cahide Parıltı Duman, “9 yaşında karateye başladım. 2014 yılından beri halk eğitim bünyesinde karate yaptım. Atletlerle birlikte ilerliyoruz. Vücut eğitimi öğretmenliği mezunuyum. Ulusal atlet oldum. Ulusal sporculuğum sayesinde Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ni kazandım. Birçok Türkiye derecem var. 2015 yılında dünya şampiyonasına katıldım. 2016 yılında Gençlik Olimpiyatları’nda dünya üçüncüsü oldum. Temsil ettiğimiz üniversite ismine Avrupa Şampiyonası’nda 2019 yılında üçüncü olduk. Karate iç dünyamıza ve enerjimize odaklanabildiğimiz bir branş. Kendimi bu şekilde çok net ifade edebiliyorum. Çok çekingen bir çocuktum ama karate ile tanıştıktan sonra kendimi ifade etme ortamım oluştu” dedi.

‘KENDİM ÜZERE ÇOCUKLAR YETİŞTİRİYORUM’

Sporculardan Esra Kayan, “Karatedeki serüvenim Minik Yıldızlar’da Türkiye üçüncülüğü ile başladı. Daha sonra Türkiye şampiyonu oldum. Hem kişisel hem de grup olarak pek çok muvaffakiyet elde ettim. Şu anda halk eğitimde benim de öğrencilerim var ve öğrencilerime karate eğitimi veriyorum. Artık inşallah atletlerim derece elde edecekler” diye konuştu.

Sporculardan 6 yaşından beri karate yaptığını anlatan Ayşe Ankara ise, “Türkiye ve vilayet derecelerim var. Bu spora birinci sınıfa giderken başladım ve hiç bırakmadım. Usta öğreticilik yapmaya başladım. Ben de kendim üzere çocukları yetiştiriyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu