Haber

Ermenistan’da Kadınlar Gönüllü Askerlik Yapabilecek

Ermenistan’da kadınların gönüllü olarak askerlik yapmalarına izin veren yasa Ulusal Meclis tarafından onaylandı.

Ermenistan resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre, Ermenistan Cumhuriyeti’nin “Askerlik Hizmeti ve Askerin Statüsüne Dair Kanununda” kadınların gönüllü askerlik yapmasına ilişkin yasada değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı TBMM’de onaylandı. oyların çoğunluğu.

Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kadın vatandaşlar için gönüllü askerlik sistemi getirildi. 18-27 yaş arası Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir. Askerlik süreleri 6 ay olacak. Askere alınacak kadın askerler kura çekmeden bir eğitim birimine atanacak ve askere alınacaklar.” Bu amaçla sözleşmeli kadınların liderliğinde özel bir kadın taburu oluşturma süreci devam etmektedir.”

Askerliğini yapmak isteyen kadınlar, celp süresinden önce belirtilen süreler içinde dilekçe vermeleri halinde bir sonraki dönemde askere alınırlar.

Kanuna göre askerlik hizmetini 6 ayını dolduran kadınlara terhis olduklarında 1 milyon dirhem (62 bin Türk Lirası), sağlık nedeniyle bu süreyi tamamlayamayanlara askerliği nispetinde ödenecek. hizmet ettikleri zamandır.

Yasa, Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın imzalamasından sonra yürürlüğe girecek.

Ermenistan’da 18-27 yaş arası erkekler 2 yıl askerlik yapmakla yükümlüdür. Ermenistan’da yaz ve kış olmak üzere yılda iki kez askere alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu