Ekonomi

Muhammed Yakut hakkında kırmızı bülten çıktı

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen yazıda, savcılığın Muhammed Yakut hakkında “birden fazla kişi tarafından birlikte yağma” suçlarından kırmızı bülten çıkarılmasını istediği hatırlatıldı. ” ve “kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmesi ve yayılması”.

İnterpol-Europol Dairesi’nin bu talep üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda İnterpol Genel Sekreterliği’nin Yakut hakkında yayınladığı kırmızı bültenin bir nüshası Başsavcılık’a gönderildi.

Yazıda ayrıca, “Söz konusu şahsın ülkemize iadesi amacıyla tespit edilerek tutuklanması için başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin Interpol birimleri ile temasa geçilmiştir. Cevap verilmesi halinde derhal bilgi verilecektir. ” terimler yer aldı.

Olayın tarihi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada suç görüntüleri paylaştığı gerekçesiyle Muhammed Yakut hakkında soruşturma başlattı.

Yakut hakkında “birden fazla kişi tarafından birlikte yağmalama” ve “kişisel verileri hukuka aykırı olarak elde etme ve yayma” suçlarından 6 Mayıs’ta tutuklama kararı çıkaran savcılık, zanlı hakkında Adalet Bakanlığı’na kırmızı bülten talebinde bulundu.

Soruşturma kapsamında Yakut’a bilgi, belge ve görüntü verdiği gerekçesiyle gözaltına alınan gazeteci Can Tanrıyar’ın, zanlı Yakut ile birlikte bir kişiye “yağmaya teşebbüs” eylemi yaptığı da belirtildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Tanrıyar, 29 Nisan’da “kişisel verileri ele geçirmek veya yaymak” ve “yağmalamaya teşebbüs” suçlarından tutuklandı.

yenisarbademli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu